“Нова пандемія вже близько”: вчені попереджають людство про наближення інших смертельних вірусів

Вчені переконані, що на світ невдовзі чекають нові смертоносні пандемії після коронавірусу, якщо людство глобально не змінить ставлення до дикої природи.

Про це інформує The Washington Post, посилаючись на думки низки дослідників, пише ТСН.

Новий коронавірус, який охопив всю земну кулю і заразив понад 1 мільйон людей, почався, як і багато інших пандемій і спалахів захворювань, з тварин.

Вчені стверджують, що початковий носій вірусу був кажаном, як і у випадку з вірусом Ебола, атиповою пневмонією та менш відомими вірусами, такими як Nipah і Marburg. ВІЛ перейшов до людей понад століття тому від шимпанзе. Грип А перестрибнув від диких птахів на свиней, а потім до до людей. Гризуни поширюють лихоманку Ласса в Західній Африці.

Але, на думку науковців, проблема не в тваринах, а в людях.

У диких тварин завжди були віруси, але глобальна торгівля представниками дикої природи вартістю в мільярди доларів, вирубка лісів і урбанізація наближають людей до тварин та дають їхнім вірусам заразити нас. Більшість таких спроб провалилося. Однак є й такі, як SARS-CoV-2, новий коронавірус, якому люди самі допомагають поширюватися, адже можуть транспортувати патоген по всьому світу на літаку в лічені години.

Оскільки світ бореться за те, щоб впоратися з безпрецедентною ситуацією з охороною здоров’я та економічною кризою, багато дослідників хвороб вважають, що пандемія коронавірусу повинна розглядатися як смертельне попередження. Це означає думати про тварин як про партнерів, здоров’я і середовище проживання яких повинні бути захищені, щоб запобігти наступному глобальному спалаху.

“Частота пандемій загалом зростатиме, – сказав Пітер Дашак, президент EcoHealth Alliance, організації громадської охорони здоров’я, що займається вивченням нових захворювань. – Це не випадкова воля Бога. Це пов’язано з тим, що ми робимо з довкіляям. Нам потрібно побачити цей ланцюжок і визнати, що ми повинні робити це менш ризикованим способом”.

За словами вчених, близько 70 відсотків нових інфекційних захворювань у людей мають тваринне походження, і майже 1,7 мільйона нерозкритих вірусів можуть існувати в дикій природі. Багато дослідників шукають ті, які можуть привести до наступного поширення від тварини до людини.

Наприклад, у кажанів імунна система, яка дозволяє їм стати “резервуаром для багатьох патогенних мікроорганізмів, які не впливають на них, але можуть надати величезний вплив на нас, якщо їм вдасться зробити стрибок”, – сказав Томас Гіллеспі,науковець з університет Еморі.

Вчені стверджують, що наприкінці минулого року новий коронавірус розпочався від кажана в Китаї, де торгівля екзотичними тваринами досить поширена.

“Одним з ключових чинників поширеня вірусів є ринки і міжнародна торгівля дикими тваринами”, – заявив журналістам виконавчий директор глобальної програми охорони здоров’я Кріс Уолзер.

Торгівля не лише екзотичним м’ясом, а навіть таким як рептилії і риба, також викликає занепокоєння, оскільки тварини рідко перевіряються на наявність патогенних мікроорганізмів, які можуть викликати огиду у людей, занепокоєні вчені.

Але полювання і розведення тварин – не єдині проблеми для поширення вірусів. За словами дослідників, люди все більше ділять простір з дикою природою і змінюють його небезпечними способами.

Дослідження показали, що хвороба Лайма, яка викликається бактеріями, легше поширюється в східній частині Сполучених Штатів, тому що фрагментовані ліси мають менше хижаків, таких як лисиці і опосуми, які харчуються мишами, на яких поширюються кліщі, що розповсюджують Лайма.

Оскільки населення Землі зростає до 8 мільярдів, ніхто не думає, що взаємодія між людиною і твариною буде зменшуватися. Вчені стверджують, що ключовим фактором є зниження ризику руйнівного поширення, а не вбивства кажанів. Але вони визнають, що культурний та економічний тиск ускладнює зміни.

Організація охорони дикої природи і інші групи закликали країни заборонити торгівлю дикими тваринами для виробництва продовольства і закриття “диких” ринків. Ентоні Фосі, головний експерт з інфекційних хвороб країни США коментуючи пандемію, заявив, що світова спільнота повинна чинити тиск на Китай і інші країни, щоб закрити ринки.

Багато дослідників говорять, що пандемія коронавірусу звертає увагу на необхідність більш цілісного підходу “єдиного здоров’я”, який розглядає здоров’я людини, тварин і навколишнє середовище як взаємопов’язані.

“Повинне бути культурне зрушення у суспільстві до того, як ми ставимося до тварин, до нашого розуміння небезпек і ризиків, пов’язаних з біобенебезпеками, які нам загрожують, – сказала Кейт Джонс, керівниця відділу екології та біорізноманіття в Університетському коледжі Лондона. – Це означає залишити екосистеми недоторканими, а не нищити їх. Це означає думати більш довгостроково”.

Всесвітня організація охорони здоров’я дала офіційну назву коронавірусній хворобі з Китаю – COVID-19. У самому Китаї її раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає – пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з’явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.