Лікарі пояснили, чи впливає вакцина від COVID-19 на “критичні дні” у жінок

Вакцина проти коронавірусу, як і будь-які лікарські засоби, може мати побічні ефекти, які будуть індивідуальні для кожної людини. Але в переліку найпоширеніших немає такого, як порушення менструального циклу в жінок.

Попри це, багато з них у всьому світі почали писати в мережі про хворобливі “критичні дні” й пов’язувати це нібито зі щепленнями. Як передає ВВС, із такими “побічками” зіткнулися навіть лікарі, тому ініціювали опитування, щоб зрозуміти, наскільки часто це відбувається, й дали свої пояснення.

“Ми ще не знаємо, чи спричиняє вакцина подібні розлади – це питання не досліджували. Можливо, жінки після щеплення частіше помічали або приписували собі зміни, особливо після того, як почули про досвід інших”, – пояснила антропологиня Кейт Кленсі, яка сама заявила, що після щеплення вакциною Moderna у неї були дуже рясні місячні.

У відповідь вона отримала десятки подібних історій. Тому разом із колишньою колежанкою докторкою Кетрін Лі ініціювала опитування. Під час нього деякі трансгендерні чоловіки та жінки після менопаузи, у яких зазвичай не буває місячних, розповіли, що після щеплення у них з’явилася кровотеча.

Зі свого боку імунологиня з Імперського коледжу Лондона Вікторія Мейл додала, що деякі жінки після менопаузи й ті, котрі приймають гормони для зупинки менструального циклу, теж повідомляли про кровотечі. Тому вона підозрює, що фізична реакція на вакцину від COVID-19 все-таки може бути. Хоча зв’язок між цим не довели, є логічні причини, чому такий препарат може впливати на “критичні дні”. Але в будь-якому випадку, переконують експерти, жінкам не варто турбуватися.

Можливий взаємозв’язок
Фахівці пояснюють: внутрішня слизова оболонка матки (ендометрій) є частиною імунної системи організму. А клітини вродженого імунітету є майже у кожній частині тіла. Вони відіграють важливу роль у створенні, підтримці та руйнуванні ендометрію матки, яка товстішає, щоб підготуватися до вагітності, а потім самоочищується у вигляді менструації, якщо яйцеклітина не запліднюється.

Після вакцинації організм отримує безліч хімічних сигналів, що можуть вплинути на імунні клітини, наприклад, призвести до самоочищення матки, кров’яних виділень або порушення менструального циклу.

Це, однак, не означає, що вакцина може призвести до викидня, пояснила докторка Мейл. На сьогодні немає даних, які б свідчили про зв’язок між вакциною та втратою вагітності.

“На слизову оболонку матки, як і на час овуляції (вихід яйцеклітини з яєчника), може впливати запальний процес – наприклад, висока температура. Це може призвести до передчасних місячних або до їхньої затримки. Дані попередніх досліджень також свідчать про те, що у жінок з ознаками запалення були більш хворобливі місячні. Організм виробляє таку реакцію на вакцину – так працює імунна система, яка починає виробляти антитіла та інші клітини, що борються з хворобами”, – йдеться у матеріалі з посиланням на слова доктора Олександра Альверна з Оксфордського університету.

А Кетрін Лі додала, що в деяких пацієнтів після вакцинації спостерігають зниження рівня тромбоцитів (клітин, що беруть участь у згортанні крові), що може вплинути на менструальні виділення і, можливо, посилити їх.

Побічні ефекти – тимчасові
Наголошується, що вакцини проти грипу та ВПЛ (вірус папіломи людини) можуть тимчасово впливати на менструальний цикл, але не мають довгострокових побічних ефектів. Є також багато доказів того, що вони не впливають на фертильність.

Водночас ідею про те, що вакцини впливають на місячні, підхопили люди, які поширюють дезінформацію в соцмережах. Зокрема, антивакцинатори та прихильники “теорій змови” стверджують, що щеплення нібито шкідливе або “є частиною змови світової еліти про стерилізацію”. Фахівці ж підкреслюють, що це фізично неможливо.

“Жодна з вакцин не дозволяє вірусу реплікуватися в організмі, не кажучи вже про поширення. Єдине, що реплікується, – це імунні клітини, які виробляють антитіла для боротьби з вірусами”, – підсумували експерти.

Всі згадані в матеріалі медики вказали лиш на необхідність проведення ретельного вивчення впливу вакцини від COVID-19 на менструацію – щоб жінки знали, чого очікувати.

Шукайте деталі в групі Facebook


РЕКЛАМА:

Джерело.

Загрузка...