Сигарети зникнуть із супермаркетів, а електронні заборонять навіть рекламувати: що чекає на курців

В Україні хочуть заборонити сигарети з різними запахами, а також продаж будь-яких горючих і електронних сигарет у супермаркетах і продуктових магазинах. Рекламувати таку продукцію теж не дозволятимуть. Відповідні законопроєкти вже на розгляді у Верховній Раді. Експерти майже всі документи підтримують, але радять їх доопрацювати.

У Раді вирішили боротися з поширенням сигарет
Про те, як хочуть змінити життя курців парламентарії, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Удар по електронних сигаретах
Народні депутати пропонують заборонити рекламу електронних сигарет і рідин до них та замінити її соціальною антирекламою. Заборони хочуть встановити:

на радіо та телебаченні,

на сайтах, які не верифікують вік користувачів,

у виданнях для дітей та підлітків,

на засобах внутрішньої та зовнішньої реклами,

на транспорті.

“Під заборону потрапляють усі рідини, ТВЕН (стіки) та тютюновмісні вироби для електричного нагрівання, пристрої для споживання тютюнових виробів без їхнього згоряння. Головне, що йдеться не тільки про самі вироби, а й про бренди – товарні знаки: тобто логотипи Glo, IQOS, Juul та інші не зможуть розміщуватись на рекламних носіях і в медіа”, – розповів один з ініціаторів документа, нардеп від “Слуги народу” Олексій Жмеренецький.

Відповідний документ вже підтримали в першому читанні. У разі його ухвалення у рекламі також буде заборонено заохочувати до куріння та демонструвати процес куріння.

Сигарети не купиш у супермаркетах
Депутати пропонують, щоб пиво, алкогольні та слабоалкогольні напої, столові вина, тютюнові вироби, електронні сигарети й рідини до них, а також пристрої для споживання тютюнових виробів без їхнього згоряння продавалися тільки в спеціалізованих стаціонарних торгових точках.

Виходить, що сигарети не зможуть продавати в продуктових магазинах, супермаркетах або торговельних організаціях, де поруч продаються дитячі або спортивні товари.

Крім того, як і раніше, продаж алкоголю й тютюну буде заборонено:

особами та особам, які не досягли 18 років;

у приміщеннях і на території навчальних закладів та закладів охорони здоров’я (крім ресторанів на території санаторіїв);

у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);

з торгових автоматів;

у споживчих упаковках, що містять менш ніж 20 сигарет;

з рук;

у непризначених для цього місцях торгівлі;

на полицях самообслуговування. Винятком є сигарети в блоках, алкогольні та слабоалкогольні напої, вино й пиво.

У разі порушення вимог для суб’єктів господарювання передбачається штраф – 10 прожиткових мінімумів працездатних осіб, встановлених на момент сплати штрафу. Зараз він становив би 23 790 грн.

Експерти хоч і позитивно оцінюють продаж такої продукції в окремих місцях, однак називають законопроєкт неідеальним, адже не прописані конкретні умови спеціалізованих місць продажу. Пропонують, щоб вони були відокремленими від інших торгових площ, становили не менш ніж 30 або 50 кв. м, а також мали закритий тип приміщення.

“Це все треба прописати, щоб будь-який намет не перетворився на спеціалізоване місце торгівлі. Також норми унеможливлять визначення таким місцем окремої каси для продажу тютюну чи алкоголю у великих супермаркетах”, – розповів OBOZREVATEL фахівець громадської організації “Життя” Дмитро Купира.

Заборона сигарет зі смаками
Аби уникнути популяризації сигарет серед молоді, народні депутати планують заборонити цигарки зі смаками, домішками та ароматами. Доведено, що саме такі види починають курити діти, адже вони є більш привабливими, ніж звичайні.

Окрім цього, законопроєкт передбачає:

заборону сигарет, у яких показники вмісту не перевищуватимуть встановлену норму: нікотину – 1,0 мг, смоли – 10 мг, монооксиду вуглецю – 10 мг;

на всіх тютюнових виробах мають бути медичні попередження з картинками.

“Законопроєкт зачепить невелику частину виробників та імпортерів, але це не вплине на ціну. Тому що виробництво тютюнових виробів – це високотехнологічний процес, їх виробляють мільярдами. Вміст нікотину регулюється в ручному режимі, це не стосується вирощування. Тому внесення технологічних змін одноразово на десятки мільярдів випущених сигарет не може вплинути на ціну”, – прокоментував Купира.

Усі вищезазначені законопроєкти перебувають на розгляді Верховної Ради. Жоден із них ще не ухвалено загалом. У разі їх ухвалення курці в Україні можуть відчути дискомфорт, адже купити сигарети може бути важче, а деяких взагалі не стане. Однак це позитивно вплине на здоров’я.

Шукайте деталі в групі FacebookДжерело.

Загрузка...