Безвізовий режим з ЄС для України все ближче, але туристи скаржаться на проблеми з отриманням віз

Євросоюз хоче підстрахуватися і запустити механізм скасування віз у випадку необхідності. Експерти: «Якщо будуть затримки, отримаємо безвізовий у 2017-му». Тим часом консульства змінюють правила подачі документів

Female hands holding Ukrainian abroad passports on the Krakow city center background. Traveling to Europe from Post-Soviet countries or emigration to Europe concept
Female hands holding Ukrainian abroad passports on the Krakow city center background. Traveling to Europe from Post-Soviet countries or emigration to Europe concept

Днями українці стали ще на крок ближче до безвізових поїздок по Європі: Комітет Європарламенту з питань цивільних прав, юстиції і внутрішніх справ схвалив доповідь щодо включення України до списку країн з безвізовим в’їздом. При цьому деякі євродепутати вже висловилися за розробку механізму призупинення безвізового режиму у разі необхідності. «Сегодня» дізналася ймовірні сценарії розвитку подій і з’ясувала, коли ж, нарешті, українці зможуть вільно подорожувати по Європі.

Зелене світло від Комітету з питань цивільних прав, юстиції і внутрішніх справ був передостаннім проміжним етапом — попереду ще розгляд українського питання 29 вересня Комітетом у закордонних справах і вже потім голосування на пленарному засіданні Європарламенту. Це може статися на одному з майбутніх сесійних тижнів у наступному місяці: 3-6 жовтня (щоправда українського питання на повістці немає) або 24-27 жовтня. А останнє слово за Радою ЄС, яка також буде голосувати. У фіналі документ буде опублікований, і протягом 21 дня він набуде чинності.

Але є одне але: європарламентарі попереджають, що хочуть перестрахуватися — добро дадуть тільки в зв’язці з механізмом одностороннього призупинення безвізового в’їзду в зону шенгену. «Це питання якраз юридично вивчається. Деякі країни-члени ЄС хочуть трохи більшої впевненості через міграційну кризу. Якщо є ризик, що буде новий швидкий приплив десятків тисяч біженців, який ми спостерігали в минулому році. Вони хочуть більш швидкого та гнучкого механізму в чинному законодавстві. Це (розробка механізму припинення безвізового режиму та підготовка рішення про надання безвіза для України. — Авт.) —два паралельні процеси. Теоретично, вони можуть бути прийняті одночасно. Але все буде залежати від законодавчих поправок Єврокомісії та рішення Ради Європи», — пояснив «Сегодня» депутат Європарламенту Андрій Пленкович.

Тим часом політологи вважають, що саме від ступеня готовності, що призупиняє механізм, залежатиме фінальна дата погодження безвізу для України. «Протягом місяця цей документ ми побачимо, в ньому повинні бути прописані випадки призупинення безвізу (крім потоку мігрантів, це може бути політична криза, погіршення криміногенної ситуації, корупційні скандали), індикатори порушень, процес прийняття цього рішення і відповідальних за нього. Якщо документ вже майже готовий — Європарламент проголосує на першій сесії — і якщо все відбуватиметься без затримок вже в листопаді, можливо, на саміті Україна—ЄС (дата його проведення ще не визначена), буде оголошена позитивне рішення. Якщо ж документ не готовий, то будемо сподіватися, що хоча б до 1 січня 2017 встигнемо», — вважає політолог Володимир Фесенко.

Додаткові документи і повторна біометрія

У той же час туроператори і туристи все частіше скаржаться на проблеми з отриманням віз. Консульства країн ЄС останнім часом змінюють правила подачі документів. Як розповіли нам в одному зі столичних турагентств, стало складніше працювати з консульством Литви — вони змінили термін розгляду документів (тепер не 10 днів, а місяць), але за 70 євро можна замовити прискорену візу (звичайна коштує 35 євро). «Крім того, польське консульство стало все частіше вимагати, крім звичайного пакету документів, документи про право власності на нерухомість, авто і землю. А посольство однієї країни неофіційно відмовляється приймати документи у туристів з Луганської та Донецької областей. А деякі консульства, наприклад Австрії, вимагають від заявників повторно здавати відбитки пальців на біометрію, хоча за законом це робиться раз на п’ять років», — розповів нам менеджер одного з турагентств Юрій Б. На гарячій лінії посольства Австрії «Сегодня» сказали, що перездача біометрії не є обов’язковою, але її настійно рекомендують через можливі проблеми з ідентифікацією відбитків.

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...