Спекотна осінь: тарифні зміни заради траншу МВФ

Оприлюднений цього тижня текст оновленого меморандуму України з Міжнародним валютним фондом цікавий сумами, які потенційно можуть в поточному та наступних роках поповнити міжнародні резерви Нацбанку. Але особливо цікаві передумови для їх зарахування. Наскільки вони оптимістичні – вирішуйте самі.

1475861640_734851

Почну з соціально-болісної теми, а саме тарифів. Тема не тільки соціальна, але й багато в чому політична, виходячи з того, що на ній фундаментує свій зростаючий рейтинг одна опозиційна політикантка. При цьому вона використовує небезпечну синергію двох складових. А саме — профспілок, невдоволених низьким рівнем оплати праці на фоні зростаючих протягом останніх років цін та девальвації. А також приведення цін на житлово-комунальні послуги до рівня їх імпортних паритетів, за відсутності аналогічних дій в системі трудової винагороди.

Зазначена “суміш” може сколихнути суспільний та політичний простір в короткостроковій перспективі. За великим рахунком, “вона” розуміє, що якщо цього не зробити в поточному році, то рівень наростаючого невдоволення поступово згасатиме, і матеріалізувати свої відсотки в багнети у подальшому буде вельми складно.

Але повернемось до змісту перетворень, які будуть реалізовані в прийдешні 2-3 місяці.

Соціальна та тарифна сфери

Міністерство фінансів зобов’язалось завершити перевірку одержувачів пенсій та соціальних допомог та прийняти рішення про припинення виплат неналежним отримувачам до кінця грудня 2016 року, а також скоротити адміністративні витрати фондів соціального страхування.

Для того, щоб гарантувати, що тарифи забезпечують повне відшкодування витрат, до кінця жовтня 2016 року буде переглянута постанова КМУ №758, якою затверджено “Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу”.

Зазначений перегляд передбачає запровадження тимчасового механізму регулювання (перегляду) роздрібних тарифів на газ і на опалення на щоквартальній основі, якщо тарифи відхиляються на 10 або більше відсотків від повного, з точки зору витрат (компенсації), рівня відновлення (на основі паритету імпорту). Цей пункт програми є новим структурним маяком.

Отже, якщо ціни, які вказано сьогодні в постанові КМУ 758, попри те, що вони встановлені до кінця березня 2017 року (мова йде про ціну за якою Нафтогаз викуповує природний газ в Укргазвидобування, а також про ціну за якою НАК зобов’язаний постачати газ теплогенеруючим підприємствам для виробництва тепла та гарячої води для домогосподарств), не покриватимуть імпортний паритет вартості природного газу більше ніж на 10 %, їх буде переглянуто до кінця жовтня поточного року, в сторону, ясна річ, зростання.

В меморандумі зазначається, що перше коригування цін, у разі необхідності, почне діяти з січня 2017 року, а взагалі проміжне коригування матиме місце до повної лібералізації тарифів, яке відбудеться не пізніше 1 квітня 2017.

Побутовим споживачам

Аналогічним чином, щоквартально здійснюватиметься регулювати цін на природний газ для побутових споживачів, починаючи 1 жовтня 2016, щоб забезпечити, її відповідність цінам імпорту.

З метою сприяння повній лібералізації тарифів на газ, надалі будуть вноситись зміни до Постанови КМУ 758 із тим, щоб тарифи на транспортування і розподіл газу були відокремлені від вартості газу як товару.

Крім цього, монетизація субсидій повинна бути реалізованою до кінця березня 2017 року, з тим, щоб сприяти енергоефективності , а також для того, щоб приватні трейдери мали можливість конкурувати з НАКом в питанні постачання природного газу населенню.

Таким чином, можна припустити, що тарифи на транспортування та розподіл будуть виділені із тарифу на природний газ та встановлені на фіксованому рівні для всіх споживачів. За таких умов єдиною складовою, яка до кінця поточного опалювального сезону даватиме перевагу Нафтогазу над іншими трейдерами, буде саме закупівельна ціна газу українського видобутку.

Починаючи з квітня 2017 року ця ціна вже не буде регулюватись постановою Кабміну, а встановлюватиметься ринковим шляхом, виходячи з вартості імпорту та балансу попиту та пропозиції. Глобально це свідчитиме про те, що в Україні почав функціонувати ринок природного газу, а для кожного домогосподарства це означатиме зростання тарифу на газ, тепло, гарячу воду. Як наслідок, для того, щоб скоротити витрати, доведеться оптимізувати споживання, оскільки зникне поняття відверто соціальної ціни чи пільгової, всі постачальники встановлять плюс-мінус одну ціна, бо не буде різниці — національного видобутку газ чи імпортований, це буде просто товар. Загалом це і було метою 3-х річної реформи.

джерело http://ibilingua.com/

Шукайте деталі в групі Facebook


РЕКЛАМА:

Загрузка...