Кому і чому доведеться повернути субсидію

Найдорожче для українців обходиться тепло. Як відзначають експерти, приблизно 70% від всієї суми за “комуналку” доводиться на опалення. До постанови уряду №848 говориться: “сума субсидії, яку не використали домогосподарства в результаті економії, зараховується на наступні розрахункові періоди”.

Це означає, що якщо українці використовували в опалювальний сезон менше тепла, ніж передбачено соціальною нормою, зекономлені гроші повинні були піти в рахунок оплати послуги наступної зими. Однак, в травні цього року соціальну норму споживання газу на опалення скоротили з 7 до 5,5 кубометрів. А в кінці серпня Кабмін вирішив зекономлені українцями гроші не залишати на рахунках, а повернути державі.

Сайт “Сегодня.ua” з’ясував, кому доведеться повернути субсидію і коли і як її збираються скоротити.

Як обрізають субсидії

Люди, які отримали субсидії – а це 5,5 мільйона українських сімей (зараз вже більше, – ред.) – Знають, що їм хвилюватися не варто. Держава в повному обсязі компенсує підвищення цін на житлово-комунальні послуги.

– заявив 1 липня віце-прем’єр Павло Розенко.

Дійсно, зростання тарифів на сім’ї з субсидіями не вплине, проте платити більше або витрачати менше їм все-таки доведеться через перегляд соціальної норми споживання.

Сім’я з субсидією платить тільки частину суми за комуналку – так званий “обов’язковий платіж”. Його розмір розраховують виходячи з сукупного доходу сім’ї. В органах соціального захисту розраховують, скільки сім’ї потрібно заплатити за газ, світло, опалення, гарячу і холодну воду. При розрахунках враховують, що сім’я витрачає в межах соціальної норми споживання. Від отриманої суми віднімають обов’язковий платіж – різницю повинна покривати субсидія.

Наприклад, соціальна норма споживання для сім’ї з трьох осіб в будинку площею 60 квадратних метрів минулої зими: 420 кубів газу на опалення, 54 кубометра газу на підігрів їжі і води, 150 кВт * год електроенергії, 12 кубометрів холодної води. У Києві на даний момент за це доведеться заплатити 3523,2 гривні. Припустимо, що сукупний дохід сім’ї – 8000 гривень.

Суму обов’язково платежу порахують за формулою: 8000/3 (кількість осіб) / 1 399 (прожитковий мінімум) / 2 (базовий коефіцієнт) * 15%. В результаті отримаємо, що сім’я може віддавати за комуналку 14,2% свого доходу, тобто 1136 гривень.

3523,2 гривні (стільки потрібно витратити на норму споживання всіх ресурсів) – одна тисяча сто тридцять шість гривень (стільки сім’я може заплатити) = 2222,8 гривні.

Якщо тарифи виростуть, а дохід сім’ї залишиться колишнім, то платити більше не доведеться, роз’яснили в Кабінеті міністрів.

У травні норму споживання газу на опалення урізали з 7 до 5,5 кубів за квадратний метр, а газу на підігрів води та їжі – з 18 до 14 кубометрів на людину. Якщо ця ж сім’я взимку 2016/17 буде отримувати такий же дохід і витрачати стільки ж ресурсів за тими ж тарифами їй доведеться заплатити не 1136, а 1832,6 гривні.

Більш того, соціальну норму споживання газу збираються скоротити ще раз – в наступному році. Про це йдеться в меморандумі з МВФ і про це також повідомляють джерела “Сегодня.ua” в уряді. Таке рішення пояснюють тим, що реально українці витрачають газу значно менше, ніж передбачено соціальною нормою.

Якщо витратив менше соціальної норми, різницю доведеться повернути державі.

Кабінет міністрів 23 серпня ухвалив постанову №534, в якій йдеться про те, що зекономлені гроші в межах нової соціальної норми (прийнятої в травні) не підуть в рахунок оплати тепла цієї зими, а будуть повернуті державі. Тим, хто споживав в межах старої соціальної норми, борги не нараховують, а ось українцям, які економили, залишок, як передбачено іншою постановою Кабміну, на наступний опалювальний сезон не перерахують. Стосується це не тільки газу, але теплової та електроенергії (якщо приміщення опалюється не газом, а є електричний котел або центральне опалення).

Ще кілька місяців тому в уряді заявляли: гроші, виділені на субсидію, повертати державі не потрібно.

Якщо люди не використовували всю норму ресурсів на сім’ю, зекономлені кошти субсидії залишаються на рахунках сім’ї і можуть бути використані в наступні місяці, в тому числі і для погашення обов’язкової частини платежу.

– заявлялміністр соцполітики Андрій Рева в липні цього року.

Однак, в результаті, кошти за зекономлені кубометри газу і Гкалл тепла повернутися державі. На рахунках українців залишать тільки кошти на оплату 100 кубометрів газу, тобто 680 гривень.

За що можуть залишити без субсидії:

– Якщо сім’я приховує свої доходи

– Якщо змінилися обставини (хтось із членів сім’ї помер)

– Якщо в квартирі прописався новий член родини

– За заявою співвласника мешканця

– Якщо спеціальна комісія вивчила умови життя сім’ї та прийшла до висновку, що реальний дохід субсідіантов вище заявленого

– Якщо протягом 12 місяців зробили покупку на 50 тисяч гривень

Варто відзначити, навіть якщо виявиться, що сім’я приховувала свій реальний дохід і незаконно отримувала “знижку”, зекономлені гроші повертати не доведеться.

До слова, щотижня близько 60 тисяч сімей в Україні звертаються за субсидіями на житлово-комунальні послуги. За словами Розенка, в рамках державної кампанії з надання субсидій на оплату комунальних послуг зростання запитів на оформлення субсидій зафіксовано після підвищення цін на енергоносії до ринкового рівня. “За отриманням субсидій щотижня звертаються 60 тисяч сімей”, – сказав він. При цьому він підкреслив, що в листопаді – з початком опалювального сезону, – таких звернень буде значно більше.

Шукайте деталі в групі Facebook


РЕКЛАМА:
Загрузка...