Свято Василія: традиції та прикмети

Свято Святого Василя відзначається в розпал святочних ворожінь — 14 січня. З давніх-давен із Васильєвим днем ​​пов’язано безліч народних традицій і прикмет

До переходу на григоріанський календар свято Святого Василя припадало з 31 грудня на 1 січня. З новим літочисленням свято Святого Василя збігається зі Старим Новим роком.

Попри те, що святкування Старого Нового року багато хто ігнорує, свято Святого Василя обросло з віками великою кількістю народних традицій, звичаїв і вірувань. Також у свято Святого Василя збереглися прикмети, за якими визначають майбутній урожай і добробут у родині.

Крім того, свято Святого Василя збігається із днем ​​Маланки (13 січня). Тому в народі ніч із 13 на 14 січня ще називають зустріччю Василя з Маланкою.

Також вечір 13 січня називають ще Щедрим вечором. У цей день господині готували багаті і щедрі частування на стіл, чекаючи на гостей. Обов’язковою стравою повинна бути каша з пшона, щедро заправлена ​​маслом або салом. Також готували м’ясні страви, віддаючи перевагу свинині, адже святий Василій є покровителем свинарів. Збираючись за столом всією сім’єю, просили один в одного вибачення, підводили підсумки і говорити про досягнення року, що минає.

У свято Святого Василя популярна традиція сватання. Так, у хлопців був другий шанс попросити руки і серця тієї, хто раніше відмовив їм. Також свято Святого Василя збігалося з щорічною традицією у дівчат — гадати на майбутнє і судженого.

Також напередодні Василь-вечора пускають додому щедрувальників. Їх заведено щедро обдаровувати смаколиками, пирогами та грошима. Цей звичай привертає в будинок щастя, багатство і радість. Не впустити щедрувальників вважається великим гріхом, так можна накликати на себе біду.

Саме свято Святого Василя відбувається з веселими масовими гуляннями, хлопці переодягаються в головних персонажів свята, козу, циган, журавля, ведмедя, кота тощо. Виряджені водили Маланку — переодягненого дівчиною хлопця, який мав поцілувати зустрічних так, щоб забруднити їх своєю «косметикою».

Вранці у свято Святого Василя хлопці ходять від хати до хати і посівають, щоб наступний рік був щедрим на урожай. Доброю прикметою вважається, якщо в цей ранок на поріг будинку першим ступить чоловік — на щастя. Якщо жінка — чекати клопоту. Саме тому 14 січня посівають хлопці. А ось щедрувати можуть як хлопці, так і дівчата.

У свято Святого Василя спостерігали за ніччю: якщо вона зоряна — чекати щедрого врожаю ягід. Якщо на вулиці вирувала завірюха — майбутній рік обіцяє щедрий урожай горіхів. Хорошим передвісником врожаю також було побачити туман.

РЕКЛАМА:

Джерело.