Шкільні прогули: Чи загрожують батькам учнів штрафи і що робити з прогульниками

Багато батьків упевнені, що діти можуть пропускати школу тільки в тому випадку, якщо сильно захворіли. Інші ж вважають, що кілька днів відпочинку від школи нікому не зашкодять. Сайт “Сьогодні” розповідає, чи можна прогулювати школу і чи дійсно батьки можуть отримати штраф за те, що їхня дитина не ходить на уроки.

Штрафи за прогули
Інформація про те, що батьки школярів, які систематично прогулюють заняття, платитимуть штрафи, яка з’явилася в ЗМІ, швидко розлетілася мережею. У постанові Кабінету міністрів № 684 сказано, що при відсутності учнів, які не досягнули повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів поспіль з невідомих причин або без поважних причин навчальний заклад невідкладно зобов’язаний надати інформацію службі у справах дітей, а ті, в разі потреби, – повідомити поліцію, після чого батькам може загрожувати штраф.

На ділі ж, нічого нового в цій постанові немає, оскільки вона була прийнята ще 13 вересня 2017 року. Людмила Куса, юрист Gracers Law Firm, в коментарі сайту “Сьогодні” пояснила, що після того, як навчальний заклад повідомить до поліції про тривалу відсутність учня, Нацполіція і служба у справах дітей проводять перевірку, за результатами якої встановлюють наявність або відсутність в діях батьків дитини правопорушення, передбаченого ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей).

“Якщо органами Нацполіції буде встановлено, що неповнолітня дитина не відвідувала школу протягом 10 робочих днів поспіль з невідомих або без поважних причин, то на батьків такої дитини (як правило, на одного з) складається адміністративний протокол, який направляється до суду для розгляду. Якщо судом буде установлено, що мало місце ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов’язків, що спричинило за собою пропуск дитиною занять в школі, суд може прийняти рішення про притягнення батьків до відповідальності”, – пояснила Людмила Куса.

Вона додала, що за це правопорушення можна отримати попередження або штраф у розмірі від 850 грн до 1700 грн. Якщо ситуація повториться, то батькам загрожує штраф в розмірі від 1700 грн до 5100 грн.

“Такі штрафи почали діяти з серпня 2018 року, до цього штраф, який погрожував батькам, був від 17 до 51 грн. Слід зазначити, що ці норми законодавства не нові і діють вже два роки. А судова практика вже має прецеденти притягнення до відповідальності батьків за пропуск дітьми шкільних занять”, – підсумувала Людмила Куса.

Додамо, що йдеться саме про довгу відсутність неповнолітнього учня без будь-яких причин, а зовсім не про те, що штрафуватимуть всіх батьків, чиї діти пропустять кілька днів занять.

Чому в шкільних прогули немає нічого страшного
Так чи інакше, в розмовах про те, чи можна взагалі прогулювати школу, стабільно залишається два табори: люди, які свято впевнені, що пропускати школу не можна з жодних причин, і люди, які вважають, що в прогулі декількох днів немає нічого жахливого. Такі обговорення можна знайти буквально на кожному батьківському форумі.

Микола Скиба, експерт напряму “Освіта” Українського інституту майбутнього, в коментарі сайту “Сьогодні” зазначив, що іноді для того, щоб зберегти психічне і фізичне здоров’я дитини, варто залишити її вдома, особливо коли помічаєш її розумове і фізичне виснаження.

“Крім того, ми ж заохочуємо дітей, щоб вони набували практично навички і освоювали спорт або ж якусь творчу діяльність. І все це вимагає часу, поїздок, підготовки”, – зазначив експерт і додав, що, крім того, існує неформальна освіта, яке цілком може дати результати, рівноцінні знанням, які дитина отримає в класі.

Скиба впевнений, що жодної проблеми в тому, щоб іноді залишити дитину вдома, немає.Загалом же, все це можна вирішити розвитком індивідуального навчального плану, який передбачений законом “Про освіту”. Такий план розробляють безпосередньо педагоги, в ньому враховуються здібності, інтереси, потреби, мотивація, можливості і досвід учня.

Експерт зазначає, що зараз навіть у багатьох компаніях все популярнішим стає гнучкий графік, тому було б добре ще зі школи вчити дітей самостійно розпоряджатися своїм часом.

“Зараз у багатьох компаніях все популярнішим стає гнучкий графік роботи. І було б нормально, якби ми вчили дітей цього зі школи, тобто, щоб вони звикли, що їх не контролюють, але водночас вміли самостійно розподіляти свій час. Інакше цього неможливо навчитися просто після 20 років з чистого аркуша, якщо до цього дитині просто не давали шансу управляти своїм часом”, – підсумував експерт.

Що радять психологи
Проте, якщо дитина часто пропускає школу самостійно або ж часто просить батьків залишити її вдома, варто дізнатися, чи все у неї добре. Раніше ми вже розповідали, що небажання йти до школи, імітація хвороб можуть бути ознакою того, що дитина піддається булінгу.

Ще однією причиною може бути погана успішність або проблеми з якимись предметами, за що потім школяра карають батьки. Психолог Людмила Бондарчук у коментарі сайту “Сьогодні” зазначила, що коли в учня в школі все виходить, атмосфера в класі комфортна, відносини і з однокласниками, і з учителями прекрасні, а предмет дається легко, то, звичайно, сенсу пропускати заняття немає.

“Зовсім інша ситуація, якщо предмет дається нелегко, або взагалі незрозумілий. А вдома чекає покарання за погані оцінки. Тоді пропуск занять є своєрідним виходом із ситуації. Тому що дитині простіше потім просити вибачення у батьків, відпрацьовувати свої пропуски у вчителів, ніж в черговий раз отримати погану оцінку на уроці і ще раз переконатися в своїй нікчемності”, – коментує ситуацію Бондарчук.

Вона додала, що, якщо дитина часто самостійно пропускає шкільні заняття, то причина обов’язково є, і вона або в школі (предмет незрозумілий, погані відносини з однокласниками, вчителями), або в родині (страх покарання).

Таким чином, в тому, що дитина хоче іноді залишитися вдома, немає нічого страшного. Але якщо це набуває систематичного характеру, батькам варто уважніше постежити за своєю дитиною і дізнатися, чи не потребує вона будь-якої допомоги, адже найчастіше діти, які стають жертвами булінгу, нікому про це не розповідають.

 

Шукайте деталі в групі Facebook


РЕКЛАМА:

Джерело.

Загрузка...