Подвоєна “мінімалка” знищить економіку України, ціни зростуть мінімум вдвічі – експерт

Підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 гривень стала справжнім холодним душем для країни. Замість очікуваного зростання добробуту громадян це нововведення принесло масу проблем для малого і середнього бізнесу. А в близькій перспективі загрожує масовими звільненнями, відтоком працездатного населення за кордон, знищенням середнього класу і небувалим спадом економіки.

kurs-valyut-e1484406799547

Під Новий рік українцям зробили дуже “щедрий” подарунок, збільшивши рівень мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року вдвічі — до 3200 гривень. Згідно з логікою все правильно — мінімальний дохід нарешті зрівнявся з прожитковим мінімумом. Але відносно і без того кульгавої економіки країни — це “російська рулетка”, яка в результаті може добити Україну.

Без конвертів?

Впроваджуючи це нововведення, його автори переслідували дві мети: підвищити добробут громадян і вивести бізнес із “тіні”. Обидві цілі вкрай важливі, але є обґрунтовані сумніви, що вони так і залишаться не досягнутими. А результат буде абсолютно протилежним.

Сьогодні в малому і середньому бізнесі частенько використовують стандартну схему оплати праці: співробітникам виплачують мінімальну зарплату, а залишок суми видають у конвертах. Добре це чи погано — питання спірне. З одного боку, держава недоотримує значну частину податків, а співробітники таких підприємств не можуть оформити кредит у банку і розраховувати на гідну пенсію. З іншого — при нинішніх відсоткових ставках тих, хто бажає кредитуватися, вкрай мало, а постійно зростаючий пенсійний вік зміщує цю проблему на другий план. Адже люди тут і зараз отримують більш гідну зарплатню.

“Яким чином підвищення мінімальної зарплати має змусити підприємців вийти з “тіні”, відповісти вкрай складно. За новими нормами працедавець повинен платити мінімум 3200 гривень і відраховувати 22% від цієї суми у вигляді Єдиного соціального внеску. Це ще 704 гривні. У результаті на одного співробітника треба закласти мінімум 3904 гривні. На жаль, більшість малого і середнього бізнесу не зможуть собі такого дозволити. В підсумку вихід один — скорочення штату або переведення співробітників на цивільно-правові угоди, що не вимагають відрахувань. У кращому разі для працівників ситуація закінчиться фіктивним звільненням і виплатою всієї зарплати в конверті. Що ще сильніше вдарить по податкових відрахуваннях”, — пояснив Павло Погиба, віце-президент Асоціації платників податків України, глава Київського відділення Асоціації.

Немає розуміння

За словами експерта, проблема в тому, що в умовах повної або часткової “тіні” вітчизняний бізнес працює вже мінімум років десять. І корінь зла тут не в тому, що підприємці не хочуть платити податки, вони просто не довіряють державі, яка занадто часто і не завжди вдало змінює правила гри.

Підвищення “мінімалки” — один із прикладів. Адже ще в серпні влада обговорювала з працедавцями і профспілками зростання зарплати не більше ніж на 10%. А до такого стрибка ніхто не був готовий. Результат більш ніж плачевний: перед новорічними святами спостерігався, і зараз теж, величезний сплеск тих, хто бажає закрити ФОП. Тільки за три тижні в Україні стало менше на 128 тисяч підприємців, яких, нагадаємо, зобов’язали платити щомісячно Єдиний соціальний внесок 700 гривень, незалежно від наявності прибутку.

“Кількість закритих ФОП означає, що бюджет за майбутній рік не отримає від них більше 1 мільярда гривень ЄСВ. А ще мінімум 128 тисяч чоловік уже втратили роботу. Я багато спілкуюся з підприємцями і вимушений констатувати, що вони в шоці від нововведення. Багато хто просто закриває свій бізнес. Зростання “мінімалки”, крім усього іншого, призведе до зростання цін на товари і послуги. За найскромнішими підрахунками, ціни зростуть мінімум у два рази. Це призведе до зниження попиту, прибутку і в результаті — до нової хвилі закриття ФОП. Що отримаємо в підсумку? Середній клас буде знищений. Малий і середній бізнес, який в усіх розвинених країнах є основою економіки, у нас опиниться на межі вимирання. До речі, сьогодні його доля в Україні складає 25% проти 97% у Польщі”, — констатував експерт.

Країна безробітних і “заробітчан”

Численні аналітики прогнозують, що вже після закінчення різдвяних канікул Україну чекає ріст безробіття. Багато працедавців вимушено скорочуватимуть штат співробітників приблизно на 30%.

Проблеми з оплатою праці з’являться не лише у компаній з недержавного сектора. Зростання “мінімалки” позначиться і на бюджетній сфері. Адже на оплату праці треба передбачити суму вдвічі більшу за звичайну. А резервів у держави немає. Тому вже сьогодні багатьом працівникам пропонують варіант працевлаштування на півставки.

У школах, лікарнях, інших держустановах скорочують кількість обслуговуючого персоналу. Деяких співробітників уже примусово відправили у неоплачувану відпустку. Комусь урізають години роботи. І все заради того, щоб скоротити податкові відрахування. Але бюджетники вимушені терпіти, розуміючи, що будь-які акції протесту для них закінчаться банальним звільненням.

Відсутність нормальної роботи в Україні призведе до того, що армія “заробітчан”, які працюють у Росії і Європі, поповниться ще декількома мільйонами українців. Уже зараз за кордоном офіційно працюють 5 мільйонів наших співгромадян, а якщо вірити неофіційній статистиці, то ця цифра перевалила за 8 мільйонів осіб. Це жахливо, адже країну залишають працездатні, талановиті і перспективні люди. В Україні залишаються пенсіонери, діти, інваліди. А також сотні тисяч чиновників, яких незабаром не буде кому годувати. На заробітки українці їдуть не за власним бажанням, вони вимушені шукати дохід для власних сімей”, — акцентував Павло Погиба.

Відтік “мізків”

За словами віце-президента Асоціації платників податків України, найгірше в цій ситуації — відтік мізків із країни. Ми втрачаємо кращі кадри, які повинні трудитися на розвиток економіки держави, а замість цього наші земляки заробляють у Польщі, Італії, Фінляндії: збирають ягоди, працюють на фермах і будівництвах.

“За останні роки Україну покинули більше 20 тисяч практикуючих учених, які виїхали в інші країни, отримавши там можливість займатися наукою і заробляти адекватні гроші. Зараз ми спостерігаємо відтік ІТ-фахівців, лікарів, інженерів. Численна молодь вже виїхала за кордон здобувати освіту, і велика частина з них не хочуть повертатися в Україну. Згідно з недавніми дослідженнями, 30% українців хотіли б емігрувати за кордон, а 40% бажають там працювати”, — розповів Павло Погиба.

На межі колапсу

Зважаючи на всі ризики і небезпечні перспективи, підвищення мінімальної заробітної плати вдвічі виглядає не надто обдуманим. Складається враження, що це більше піар-хід, а не зважене й обґрунтоване рішення.

“Його впровадженню мали передувати пояснення про наявність у держави підстав та ресурсів, які підкріпили б економічно такий крок. Але цього не було. Тому сьогодні ми й зіткнулися з величезними проблемами”, — прокоментував економічну ситуацію країни Павло Погиба.

Намагаючись збільшити податкові надходження до бюджету, влада підвищила мінімальну зарплату. Все це навантаження покладене в основному на бізнес, який зараз на грані. У результаті багато підприємств не витримають і закриються. Є небезпека, що податки не буде кому платити. Чи й того гірше — бізнес ще далі піде в “тінь”. Ситуацію можна назвати глухим кутом.

Експерт зазначив, що зараз економіка держави на межі колапсу. В порівнянні з 2013 роком ВВП України знизився з 183 млрд дол. до 38 млрд. Інфляція за три роки склала катастрофічні 97%. Національна валюта знецінилася більш ніж втричі й продовжує падати.

“Ситуація вкрай складна, економіка практично не працює. Її необхідно реанімувати: один із виходів — перезавантаження влади. Все чіткіше зрозуміло, що країні потрібні перевибори, формування команди управлінців, які готові чути бізнес і розвивати економіку держави. Без цього ми й далі скочуватимемося у кризу”, — пояснив Павло Погиба.

glyba-e1484407320890

Павло Павлович Погиба

Шукайте деталі в групі Facebook


РЕКЛАМА:

Джерело.

Загрузка...